História farnosti

História kostola sv. Petra a Pavla

Pôvodne gotický kostol postavený koncom 13. storočia. Kostol postavili koncom 13. storočia talianski majstri, ktorí postavili aj košickú katedrálu. Pre nezhody s košickým magistrátom nechali kostol v Košiciach nedokončený a odišli do Barce, kde sa počas svojho „štrajku“ zapojili do stavby kostola. Na príbuznosť s košickým Dómom sv. Alžbety poukazuje do dnešného dňa zachovaná svätyňa z dávneho kostola (bočná loď súčasného kostola) s krásnou gotickou klenbou. Kostol je kultúrnou pamiatkou.

V 15. storočí bol kostol prestavaný. V druhej tretine 20. storočia rozšírený a dispozične zmenený. V roku 1942 bol kostol zväčšený o južnú loď (os kostola sa tak presunula severojužným smerom). V 80-tych rokoch 20. storočia bol kostol kompletne zrekonštruovaný. V roku 2001 bola realizovaná plynofikácia a vykurovanie kostola vrátane inštalácie zabezpečovacieho zariadenia.

1. 11. 1994 bol kostol slávnostne konsekrovaný Mons. Alojzom Tkáčom, košickým diecéznym biskupom.

1. 06. 1996 sa v kostole konala slávnosť pri príležitosti 1. výročia návštevy Svätého Otca Jána Pavla II. v Košiciach, pri ktorej pre kostol boli venované ostatky (relikvie) svätých košických mučeníkov, ktorí boli v roku 1995 vo farnosti svätorečení.

1. 06. 2005 sa pri príležitosti 10. výročia návštevy Svätého Otca pápeža Jána Pavla II. v tomto kostole konala za účasti Apoštolského nuncia v SR Józefa Henryka Nowackého slávnostná svätá omša, pred ktorou bol požehnaný základný kameň a pozemok pamätníka Svätého Otca Jána Pavla II..

1. 07. 2006 bola vo farnosti Košice-Barca veľká slávnosť pri príležitosti odhalenia a požehnania pamätníka Svätého Otca pápeža Jána Pavla II. Pamätník osobne posvätil najbližší spolupracovník zosnulého pápeža, jeho dlhoročný osobný tajomník a dôverník kardinál Stanislaw Dziwisz, v súčasnosti krakovský arcibiskup spolu s arcibiskupom Mons.Alojzom Tkáčom – košickým metropolitom, ktorí vystupoval v úlohe hostiteľa, a  apoštolským nunciom v Slovenskej republike Mons. Henrykom Józefom Nowackym.

Fotografie farského kostola

gdpr-image